Az ember nem rájön valami lényegesre, hanem megsúgják neki odaföntről. Aki ezt tudja, lehajtja a fejét, és azt mondja, megsúgták. Nincs a földön semmi sem ok nélkül...
Bussay László

Netbirtok

Egy kis menedék a szőlőhegyen. Ez a kis netbirtok újjá akarja éleszteni a régi szőlőhegy világát. Újjá akarja építeni a ledőlt bástyákat, az enyészet világát, hogy újra élettel teljen meg a hegy, s a pince. Emlékezni, s újra átélni szeretne egy régi értékrendet. E sorok írója egy műegyetemet végzett srác, aki a jövőben a borral is szeretne foglalkozni.

Dr Bussay László borairól megjelent írások

Tramini 2006

Deluxe Magazin, 2008 május
A tramini nem könnyű műfaj. Bussay doktor szerint Csörnyeföldet azonban az Isten is a tramininek teremtette. Ősszel a nappalok és éjszakák közötti hőingadozás mértéke éppen e fajta szeszélyes természetéhez van igazítva.

Azt az alapigazságot, hogy a bor minősége a szőlőben kezdődik, a doktor úr igazán magáévá tette. Ültetvényei kifogástalanok, hozamkorlátozás tekintetében pedig csak a legnagyobbakhoz hasonlítható. Bussay hitvallása: egy tőke egy palack bor.

Sűrű, olajos test, buja, tobzódó zamatok

Traminije évről évre hozza a formáját. Színe vibráló aranysárga, az illata: a pohárban rózsa nyílik. A traminit a kezdő borértők is könnyűszerrel felismerik. Jellegzetes rózsa- és licsiillatát egyetlen más bor sem képes produkálni.

Lámpalázasan legfeljebb egy kései szüretelésű tokajival lehetne összekeverni. Édeskés, botrytiszes-akácmézes jelleg valóban felfedezhető az illatban. Meg némi egzotikus, keleti fűszer. Ízben mindez töretlenül folytatódik. Sűrű, olajos test, buja, tobzódó zamatok, narancsvirágot és lime-ot ötvöző utóíz.

A keleti asszociáció kikerülhetetlen, főleg, ha megfelelő gasztronómiai partnert szeretnénk mellé választani. A távol-keleti konyha bármelyik fogását bátran ajánljuk. Mindent, amiben az édes-savanyú-csípős vonal tetten érhető. Mi - nem először - currys csirkéhez ittuk, tandoori kemencében sült szezámmagos piláffal. Ezúttal sem kellett csalódnunk.