Az ember nem rájön valami lényegesre, hanem megsúgják neki odaföntről. Aki ezt tudja, lehajtja a fejét, és azt mondja, megsúgták. Nincs a földön semmi sem ok nélkül...
Bussay László

Netbirtok

Egy kis menedék a szőlőhegyen. Ez a kis netbirtok újjá akarja éleszteni a régi szőlőhegy világát. Újjá akarja építeni a ledőlt bástyákat, az enyészet világát, hogy újra élettel teljen meg a hegy, s a pince. Emlékezni, s újra átélni szeretne egy régi értékrendet. E sorok írója egy műegyetemet végzett srác, aki a jövőben a borral is szeretne foglalkozni.

Dr Bussay László borairól megjelent írások

Esküvé 2005

A Művelt Alkoholista, 2006 július

Bussay Lászlót mindenki szereti, én meg, mint zalai emigráns, különösen. A 2003-as Szürkebarátja meghatározó élmény volt, és a kései Olaszrizlinget is visszasírom. A Borbarátok 7x7 című riszájkling almanachban Alkonyi László egyenesen így fogalmaz: „Ha Bussay László nem Csörnyeföldön, hanem a Balaton északi partján vagy Tokajhegyalján kezdett volna a borkészítésbe, alighanem már Szepsy Istvánnal együtt emlegetnénk a nevét.” Az Esküvé olasz és rajnai házasítása, és az általában igencsak borsos áron mért Bussay borok között az egyetlen, ami 2000 alatt kapható. Akit érdekel a Bussay-sztori, annak itt egy mélyinterjú.

Tipikus „kézmíves” illat. Nem túl intenzív, ám annál tisztább. Ásvány és virágpor, nyomokban bodza és körte. Hibátlan szerkezetű, szép bor. De: az évjárat valószínűleg nem kedvezett egy igazán karakteres, a borász tudásához méltó rizling készítésének. Nagyon karcsú. A lecsengés citrusos, kissé savanya. Egy kis napfény hibádzik még.

Emlékeim szerint a 2004-es szebb, és talán még az is kapható (ennek még utánajárok). Tartok tőle, hogy aki ezzel kezdi a Bussay-borokkal való ismerkedést, nem fogja érteni, hogy mire föl a nagy felhajtás. Ám a mi kis rizling-odisszeánk keretein belül, a prekoncepciókat mellőzve, a 2005-ös Esküvé 5 pont.