Az ember nem rájön valami lényegesre, hanem megsúgják neki odaföntről. Aki ezt tudja, lehajtja a fejét, és azt mondja, megsúgták. Nincs a földön semmi sem ok nélkül...
Bussay László

Netbirtok

Egy kis menedék a szőlőhegyen. Ez a kis netbirtok újjá akarja éleszteni a régi szőlőhegy világát. Újjá akarja építeni a ledőlt bástyákat, az enyészet világát, hogy újra élettel teljen meg a hegy, s a pince. Emlékezni, s újra átélni szeretne egy régi értékrendet. E sorok írója egy műegyetemet végzett srác, aki a jövőben a borral is szeretne foglalkozni.

Dr Bussay László borairól megjelent írások

Tramini 2003

FN, 2006 február
Megint egy tramini

Legszebb formáját Elzászban hozza a tramini, a rózsaszín bogyójú fürtökből jellegzetes rózsavízillatú, szép borsárga, markáns savszerkezetű borokat komponálnak a favázas városkákban lakozó sokgenerációs borászatok francia-német polgárai.

A német szellem mindig a legszebb arcát mutatja, ha keveredik a széleken a latin végek lakóival és szellemével. Így vonzó Dél-Tirolban is, a rózsaszín csipkéjű Dolomitok medencéjében, ahol a névadó Tramin városka fekszik. Elzarándokoltam egyszer ide: ősi kőfalu, még gótikus emeletes ház is van, ott kéne élni.

Nálunk is a végeken készül az egyik legszebb magyar tramini, melyet elzászi borászok is kóstoltak és lehidaltak tőle. Hármas határra és folyók találkozására néznek a párás muravidéki szőlőhegyek: a horvát-szlovén-magyar végek találkozása ez, álmos és szeretnivaló világvége.

Borunk világos aranysárga, gyönyörű érett illatában mézes, töppedt szőlős jegyek az aszúsodás fényeivel. Kerek, igen telt bor, selymes, szinte olajos faktúrával, nem gejl édességgel, kellő és kellemes savakkal. Utóillatában a tramini rózsája dereng fel, utóízében érintésnyi kesernye. Igazi finomság ez a bor.


Bussay doki egyenletesen, évek óta készíti koncentrált, kiegyensúlyozott, illatos fehérborai kézműves borászatában, és egy remek pofa. Derűs, jóindulatú, tehetséges ember ott a végeken, gyógyítgatja a betegeit az elöregedő kis muraközi falvakban (akkorák, mint egy kalap, szokta mondani a doki), ritkítgatja a vaddisznókat, meseszép tájon él. Szőleje 10 hektár, 5 termő, déli kitettségű agyagos-kavicsos dombok, semmi extra pincetechnika, hagyományos ászkolás a kis pincében, 20 ezer palack kibocsátás. Olyas stílus, mint a somló Györgykovács Imréé vagy Németh Attiláé: koncentrált, elegáns illatú, szép savtérképű, harmonikus struktúrájú fehérborok, a régi magyar bor tiszta ideáltípusai.